SAĞLIK VE BESİN


Yaşam Kalitesini Artırmak

Yirmi yıllık araştırmanın sonuçları, kolajen peptidlerin diyete dahil edilmesinin sağlıkta çeşitli iyileşmelere yol açabileceğini göstermektedir.

Kolajen, biyolojik aktiviteye sahip iyi yapılandırılmış fonksiyonel bir peptid kaynağıdır. Fonksiyonel gıdalar olarak, kolajen peptidlerinin sağlık üzerinde olumlu bir etkisi olan önemli fizyolojik fonksiyonlar sergilediği gösterilmiştir. Çok sayıda çalışma, cilt elastikiyetinde iyileşme, kayıp kıkırdak dokusunun iyileşmesi, aktiviteye bağlı eklem ağrısının azalması, tendonların ve bağların güçlendirilmesi, yaşlı erkeklerde ve premenopozal kadınlarda yağsız vücut kütlesinin artması ve postmenopozal kadınlarda kemik mineral yoğunluğunun arttığını göstermiştir.

Vücudunuzdaki her organın hayati bir bileşeni olarak, birçok önemli faydası vardır:

Cilt Sağlığını Geliştirir

Kolajen seviyelerine ayak uydurmak kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olur ve cilt elastikiyetini artırır. Derideki kan akışını arttırır ve cilt kuruluğunu önler. 35-55 yaş arasındaki kadınlar üzerinde yapılan bir 2014 yılı çalışması, 2.5 veya 5 gram kolajen almanın 8 haftada cilt elastikiyetini arttırdığını göstermiştir.

Artrit Ağrısını Azaltır

Yürürken veya hareket ederken eklemlerinizde sertleşme ve ağrı hissederseniz, bu eklemlerdeki kolajen kaybından dolayı olabilir. Boston, Harvard Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi’nden yapılan bir çalışmada, tip 2 kolajenin romatoid artrit hastaları arasında ağrının giderilmesine yardımcı olduğu ortaya konmuştur. Başka bir çalışmada, osteoartrit eklem ağrısı olan hastaların yürüme, merdiven çıkma ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesi gibi aktivitelerde önemli gelişmeler gösterdiği bildirilmiştir.

Kemik Kaybını Önler

Kemiklerinizde de kolajen vardır. Kolajenin çapraz bağlama işlemi, kemiklere yapı ve şekil vermeye yardımcı olur. 2018 yılı randomize kontrol çalışmasında, spesifik kolajen peptidlerinin postmenopozal kadınlarda kemik mineral yoğunluğunu ve kemik belirteçlerini iyileştirmeye yardımcı olduğu görülmüştür.

Yaraların İyileşmesini Destekler

Kolajen cildinizin üç ana bileşenleri arasındadır. Diğerleri arasında elastin ve Glikozaminoglikanlar (GAGs) bulunur. Birlikte bu bileşenler cilt hücre miktarını iyileştirmek için çalışır, elastikiyet kaybını önler ve yaraların iyileşmesini destekler. Kolajen seviyelerinin belirgin bir kaybı, cildin yaşlanmasına yol açan cilt hücrelerindeki bağların zayıflamasına neden olur.

Kas Yapımına ve Yağ Yakmaya Yardımcı Olur

Kas dokularının hayati bir parçasıdır; dolayısıyla vücudunuzdaki yeterli kolajen üretimi kasların bakımına yardımcı olur. Kolajen, vücudun kreatin yapmasına yardımcı olan amino asit glisin konsantre bir kaynağıdır. Kreatin egzersiz sırasında kaslar için bir yakıttır. Sarkopeni olan yaşlı erkekler üzerinde yapılan bir çalışmada, direnç eğitimi ile birlikte on iki haftalık kolajen takviyesinin kas yapımına ve yağ kaybına yardımcı olduğu görülmüştür.

Sindirim Sağlığı Faydaları

Kolajen, bağırsak ve sindirim sağlığını desteklemede de faydalı olabilir. Basınç ülseri olan uzun süreli bakım gören hastalar üzerine yapılan bir araştırma, günde üç kez alınan kolajen takviyelerinin ülseri iki kat daha hızlı iyileştirdiğini göstermiştir. Başka bir çalışma, inflamatuar bağırsak hastalığı olanların düşük kolajen seviyelerine sahip olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu göstermiştir. Gıda ve takviyeler yoluyla optimal seviyelerin korunması, enflamatuar bağırsak hastalıklarından korunma sağlayabilir.


Bursa Jelatin

GIDA

Jelatin 7 yaşından 70’e kadar dünyanın dört bir yanındaki yumuşak şekerlerin bir numaralı faktörünü başarı ile üretmektedir. Çünkü jelatin, sakızlı ayıcıkları parlak, kristal berraklığında ve elastik yapar. Jelatin ayrıca yağ azaltma faydası ile birlikte harika damak tadı verir.
Bursa Jelatin

SAĞLIK - BESİN

Kolajen, biyolojik aktiviteye sahip iyi yapılandırılmış fonksiyonel bir peptid kaynağıdır. Fonksiyonel gıdalar olarak, kolajen peptidlerinin sağlık üzerinde olumlu bir etkisi olan önemli fizyolojik fonksiyonlar sergilediği gösterilmiştir. Kolajen cildinizin üç ana bileşenidir.
Bursa Jelatin

İLAÇ SANAYİ

Sert ve yumuşak kapsüller üretmek için kullanılan jelatin, aynı zamanda tabletlerde, vitamin muhafazasında ve kaplamasında bağlayıcı olarak da önemli bir rol oynar. Tüm bu uygulamalar jelatini ilaç şirketlerinin parlak bileşenlerinden biri yapar.